Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
3.4 Liter Flat 6 cylinder engine with vario-cam plus
295 hp @ 6,250 rpm
Torque: 250 lb.-ft. @ 4,400-6,000 rpm
6-speed manual transmission with double inertia flywheel and hydraulic clutch
Motronic electronic accelerator pedal with solid-state distribution
Top Track Speed: 171 mph (manual) / 166 mph (Tiptronic S)
Fuel economy: TBD
0-60 mph: 5.1 sec (manual) / 5.8 sec (Tiptronic S)
Front Suspension: Independent MacPherson struts with aluminum control arms, coil springs, stabilizer bar and negative steering roll radius
Rear Suspension: Independent MacPherson struts with aluminum control arms and stabilizer bar; toe-angle control
Porsche Stability Management (PSM)
Traction Control (ASR)
Anti-lock braking system (ABS)
4-piston monobloc fixed alloy calipers and ventilated brake discs
Active Brake Differential (ABD)
Brake calipers painted in red
Three spoke steering wheel in leather with full color Porsche crest
Variable-steering ratio, power-assist (hydraulic)
18 Cayman S wheels
Cast alloy 8J x 18 front, 9J x 18 rear
Tires: 235/40 ZR 18 front, 265/40 ZR 18 rear
Anti-lock braking system (ABS)
Seatbelt pretensioner with belt-force limitation
Driver and passenger front thorax and head advance airbags
Immobilizer System with transponder system for safety protection
Central locking with remote control
Porsche Stability Management
Front and rear deformation zones
Side-guard door beams
Supplemental safety bars
Three spoke steering wheel in leather with full color Porsche crest
On-board computer with continuous indication of mileage, time, and speed
Instrument dials in aluminum color
Automatic power windows with tip up/down
Digital Radio with in-dash CD and sound package which includes 7 loudspeakers
Homelink System
Cruise Control
Outside mirrors are electrically adjustable and heated
Automatically deployed rear spoiler
Front end with prominent air intakes and lower spoiler edge painted in titanium color
Wide opening hatchback with heated window glass with optional rear wiper
Preparation for roof-rack system installation
Alarm System
Condition Pre-Owned |
Mileage 154,846 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported Incident Date Details Amount 2006 Dec 16 British Columbia, Canada Estimate: FRONT CENTER | Estimate Date: n/a $608.23 Claim: COLLISION FRONT CENTER $0.00 2013 Sep 17 Ontario, Canada Police Reported Accident: Accident reported: moderate damage with another motor vehicle Damage to left rear |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,387 cm³ / 3.4 l |
| Bore | 96.0 mm |
| Stroke | 78.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 295 hp / 217 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,250 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 340 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 4,400 - 6,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 87.1 hp/l / 64.1 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.6 sec |
| Length | 4,341 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Height | 1,305 mm |
| Wheelbase | 2,415 mm |
| Front track | 1,486 mm |
| Rear track | 1,528 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 11.1 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,340 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,415 kg |
| Permissible gross weight | 1,630 kg |
| Maximum load | 290 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 60 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 260 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |