2008 Porsche Cayman S PD Edition 1 (987 I)
Pre-Owned
$59,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
U1225
VIN:
WP0AB298X8U781472
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Mileage
- 47,632 km
- Previous Owners
- 3
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 295 hp / 217 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 6.1 sec
Black Full Leather
Additional leather scope for standard interior: upper part of switch panel including airbag cover (2.0a), instrument cluster cover (2.0b), lower part of switch panel including three-part glove compartment lid (2.1a), door trim including head airbag cover (3.0a), door mirror (3.0c), centre console fron side trim (4.0a), centre console storage bin cover (4.4c), seat base (5.0), seat centre (5.1), seat side bolsters (5.2), and head restraints (5.3a).
Description
Limited-production variant of the 987.1 Cayman S. Limited to just 777 units globally, it was built to celebrate the 35th anniversary of Porsche Design. 3.4-liter flat-six, 295 hp.
Equipped standard with Porsche Active Suspension Management (PASM), which lowers the car by 10mm. The Design Edition 1 is heavily defined by its stealthy color scheme and commemorative decals. Gloss Black Paint with matte-black side decals and center racing stripes that run from the hood to the rear spoiler. 19-inch 911 Turbo wheels with Porsche crest center caps. Blacked-out side air intakes, front lip, and chrome-plated sports tailpipe. Generous use of black leather and Alcantara on the steering wheel, gear shifter, handbrake, and roof liner. Custom instruments inspired by Porsche Design chronographs
All Trade in Makes/Models Accepted. Financing Available.
Cayman S PD Edition 1
Black Full Leather
Black
Bi-Xenon Headlight Package
Self-Dim Mirrors & Rain Sensor
5-speed Tiptronic S transmission
Automatic Climate Control
Power Seat Package
Heated Seats
PCM 2.1 including Extended Navigation
Bose Surround Sound System
Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada for five consecutive years.
The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsches highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction.
For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Exterior
Bi-Xenon Headlight Package
Self-Dim Mirrors & Rain Sensor
Transmission / Chassis
5-speed Tiptronic S Transmission
Interior
Automatic Climate Control
Power Seat Package
Heated Seats
Audio / Comm.
PCM 2.1 including Extended Navigation
Bose Surround Sound System
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 47,632 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported $3,508.00 |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,387 cm³ / 3.4 l |
| Bore | 96.0 mm |
| Stroke | 78.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 295 hp / 217 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,250 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 340 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 4,400 - 6,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 87.1 hp/l / 64.1 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 267 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 13.5 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 21.6 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,341 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Height | 1,305 mm |
| Wheelbase | 2,415 mm |
| Front track | 1,486 mm |
| Rear track | 1,528 mm |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 11.1 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,390 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,465 kg |
| Permissible gross weight | 1,670 kg |
| Maximum load | 280 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 60 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 260 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
Retail Finance
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles