2024 Porsche Cayenne S E-Hybrid (MY24)
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$124,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
RT067
VIN:
WP1AN2AY4RDA40012
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 59,535 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 512 hp / 382 kW
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
In smooth-finish leather:
- Seat centres (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centres (front and rear)
- Armrest and grab door handle (front and rear)
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Grab handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper center door panel and paneling storage compartment (front and rear)
- Side panel centre console
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console
- Upper center door panel (front and rear)
- Seat centres (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centres (front and rear)
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
***CERTIFIED – EXTENDED WARRANTY of 2 Years / Unlimited Km INCLUDED***
Service Date : 07/07/2024 // Maintenance up to date
Certified Pre-Owned Porsche Cayenne S E-Hybrid — South Shore Montreal
Porsche Rive-Sud introduces this Chromitblack Metallic Cayenne S E-Hybrid, equipped 21" Cayenne Exclusive Design Wheels in Vesuvius Grey, BOSE® Surround Sound System and more. Each vehicle undergoes a rigorous 111-point inspection to ensure the highest quality standards.
Contact our team at (450) 463-0044 and come experience with Porsche Rive-Sud.
The Groupe Lauzon has been focused on providing an unmatched experience to our clients since 1977. Porsche Rive-Sud is one of the most reputable Porsche dealers in the country.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 8 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Exterior Package in Gloss Black
Under Door Puddle Light Projectors
‘PORSCHE’ Logo in Matte Black and Model Designation in Exterior Colour
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package and Compass Display on the Dashboard
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Dark Bronze
Wheels
Locking Wheel Bolts
All-Season Tires for 21" Wheels
21" Cayenne Exclusive Design Wheels in Vesuvius Grey
Interior
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Audio / Comm.
Passenger Display
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Headlights
Heated Windshield
Comfort assistance
Surround View with Active Parking Support
Ambient Lighting
4-zone Climate Control
Smoking Package
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Preparation for towbar system
Deletion of "GTS" logo on front doors
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof spoiler in exterior colour
Model Designation in Silver
Transmission / Chassis
3.0-Litre Turbocharged V6
8-Speed Tiptronic S
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Electric Sound
Power Steering Plus
Brake System with Red Calipers
70 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Suspension standard
Fuel Cover and Charging Cover
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Summer tires for 20" wheels
Interior
Rear Comfort Seats (2+1)
Heated Steering Wheel
Electric Steering Column
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector
Interior Package in Diamar Silvershade
Roof Lining in Fabric
Interior Accent Package in Black
Side Airbags (Front and Rear)
Pedals and Footrest in Stainless Steel
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Retractable Luggage Compartment Cover
Floor Mats
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Inductive Charging
Voice Control
Smartphone Integration
USB-C Fast Charging Ports
E-Mobility
Supply cable for NEMA 14-50
Standard Charging Cable Length
Basic Wall Mount
Mobile Charger 9.6 kW and On-Board AC-Charger with 9.6 kW
Lights vision
Auto-Dimming Mirrors
Electrically Adjustable and Heatable Exterior Mirrors
Privacy Glass
LED taillights including light strip
Comfort assistance
Traffic Sign Recognition
HomeLink®
Lane Change Assist
Comfort Access
Automatic tailgate with gesture control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Keeping Assist
Cruise Control with Speed Limiter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 59,535 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 512 hp / 382 kW |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 260 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,500 rpm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 118.0 hp/l / 86.8 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 263 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,678 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,409 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,410 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,485 kg |
| Permissible gross weight | 3,135 kg |
| Maximum load | 726 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 545 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,563 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 627 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 235 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 2.5 h |
2.1 May vary depending on ageing and battery temperature
2.2 May vary depending on ageing and battery temperature
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 66 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 84 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles
