Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In smooth-finish leather:
Side Skirts
Lower Front Fascia
Roof spoiler in exterior colour
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Preparation for towbar system
70 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Suspension standard
Fuel Cover and Charging Cover
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Summer tires for 20" wheels
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Pedals and Footrest in Stainless Steel
Supply cable for NEMA 14-50
LED taillights including light strip
Automatic tailgate with gesture control
Lane Keeping Assist
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter

45 months remaining term
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 50 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 512 hp / 382 kW |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 260 kW |
| Maximum power electric motor | 176 hp / 130 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,000 rpm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 118.0 hp/l / 86.8 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 263 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,657 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,439 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,440 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,515 kg |
| Permissible gross weight | 3,120 kg |
| Maximum load | 681 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 235 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 2.5 h |
| Sound level of passing vehicle | 66 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 84 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |