2025 Porsche Cayenne GTS Coupe
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Mileage
- 12,982 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 35 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.4 sec
GTS Interior Package in Slate Grey Neo
Equal to Race-Tex interior with extensive leather items in Black.
In Slate Grey Neo:
- "GTS" logo on headrests (front)
- Seat belts front and outer rear seats
Decorative stitching on:
- Rear seats (front and rear)
- Armrest centre console (front)
- Dashboard upper section and door waist rails
- Armrest in front and rear door panels
‘PORSCHE’ logo and stitching on floor mats in Slate Grey Neo
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Lights vision
Comfort assistance
Packages
Equipment "base"
Equipment "S"
GTS - version
Exterior
Lower Front Fascia
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
90 Litre Fuel Tank
Suspension standard
Wheels
Summer tires for 21" Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Gear Selector
Audio / Comm.
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Fuel Cover
Lights vision
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
35 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 12,982 km |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Langley) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 659 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 125.1 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,989 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,654 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.3 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,280 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,295 kg |
| Permissible gross weight | 2,875 kg |
| Maximum load | 595 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 350 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 554 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,502 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 592 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 189 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 234 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 471 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 525 mm |