Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
5-speed Tiptronic S Transmission
Porsche Stability Management (PSM)
Carrera Wheels "5-Spoke-Design", front 7.5 J x 18 with 225/40 ZR 18 tyres, rear 9 J x 18 with 265/35 ZR 18 tyres
Wheel Caps with Color Crest
Heated Seats
Porsche Crest in the Headrest
Remote 6-Disc CD Changer
BOSE (Digital) with Windstop
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Condition Pre-Owned |
Mileage 80,980 km |
Previous Owners 2 |
Latest Maintenance Minor maintenance at 23/06/2020 with 75,470 km Porsche Centre London |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,179 cm³ / 3.2 l |
| Bore | 93.0 mm |
| Stroke | 78.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 hp / 191 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 310 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 81.8 hp/l / 60.1 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 258 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 14.9 sec |
| Length | 4,320 mm |
| Overall Width | 1,780 mm |
| Height | 1,290 mm |
| Wheelbase | 2,415 mm |
| Front track | 1,455 mm |
| Rear track | 1,514 mm |
| Drag coefficient | 0.32 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,360 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,435 kg |
| Permissible gross weight | 1,670 kg |
| Maximum load | 310 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 130 l |
| Luggage compartment volume (front) | 130 l |