Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Additional leather scope for standard interior: upper part of switch panel including airbag cover (2.0a), instrument cluster cover (2.0b), lower part of switch panel including three-part glove compartment lid (2.1a), door trim including head airbag cover (3.0a), door mirror (3.0c), centre console fron side trim (4.0a), centre console storage bin cover (4.4c), seat base (5.0), seat centre (5.1), seat side bolsters (5.2), and head restraints (5.3a).
Floor Mats in Interior Color
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
3.6 liter flat 6 cylinder engine with VarioCam Plus
480 hp @ 6,800 rpm
Torque: 460 lb.-ft. @ 1,950 - 5,000 rpm (With optional Sport Chrono Turbo Package - Overboost: 505 lb.-ft. @ 2,100 - 4,000 rpm)
6-speed manual transmission with dual-mass flywheel and hydraulic clutch
Motronic electronic accelerator pedal with solid-state distribution
Variable Turbine Geometry (VTG)
6-Speed manual transmission
Top Track Speed: 192.6 mph (310 km/h)
0 - 60 mph: 3.8sec (manual) / 3.5 sec (Tiptronic S)
Sport Chrono Package
Front Suspension: Independent MacPherson struts with forged aluminum control arms, coil springs, stabilizer bar and negative steering roll radius
Rear Suspension: Independent LSA multi-link with stabilizer bar, coil springs and self-stabilizing toe control
Porsche Stability Management (PSM) system
Automatic Slip Regulation (ASR)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Actively controlled all-wheel drive, Porsche Traction Management (PTM)
Anti-lock braking system
6-piston monobloc aluminum-fixed calipers and ventilated brake discs at the front, 4-piston monobloc aluminum-fixed calipers and ventilated brake discs at the rear
Active Brake Differential (ABD)
Red colored brake calipers
Variable-steering ratio, power-assist (hydraulic)
3-spoke steering wheel in leather with full color Porsche crest
Forged alloy 8.5J x 19 ET 56 front, 11J x 19 ET 51 rear
235/35 ZR 19 front, 305/30 ZR 19 rear
19" Turbo wheels (forged two-tone)
Bosch 8.0 anti-lock brakes
Integrated third brake light with LED technology
Dual front Advanced Airbags, head and thorax side airbags
Front and rear deformation zones
Side-guard door beams
Seat belt pretensioners and load limiters
Anti-theft system with immobilizer, interior sensor and remote control
Central locking with remote control
Heated and electrically adjustable outside mirrors
Enhanced Porsche Stability Management system (PSM)
Actively controlled all-wheel drive
Rain-sensing windshield wipers, heated washer nozzles
Bi-Xenon headlights with dynamic leveling and headlight washers
Self-dimming rearview and driver side mirrors
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Automatically deployed roll-over protection system.
3-spoke sport steering wheel in leather with full-color Porsche crest
On-board computer with continuous indication of mileage, time, and speed
Electrically adjustable seats (driver and passenger side) including lumbar support and integrated airbags. Memory function driver side.
Folding rear-seat backrests
Automatic full climate control with carbon filter
Dual cup-holders integrated behind decorative molding in dashboard
Lockable glovebox and storage compartment behind handbrake lever
PCM with 5.8 inch color display and GPS navigation module
AM/FM radio with in-dash CD player (digital)
Bose Digital Surround Sound System with 12 speakers
HomeLink programmable garage door opener
Cruise control
Heated Seats
Illuminated vanity mirrors
Instrument dials in aluminum color
Power windows with one-touch up/down and anti-jam feature
Electrically operated rear side windows
Interior parts in aluminum look, shift lever with Turbo design
Full leather interior
Heated and electrically adjustible outside mirrors
Automatically controlled integrated rear-split-wing spoiler
Bi-Xenon lighting system with headlight leveling and washer system; separate lights in front apron with LED-indicator and fog lights
Rain-sensing windshield wipers, heated washer nozzles
Power-operated Cabriolet top
Self-dimming rearview and driver side mirrors
4-year/80,000-km (whichever comes first) limited warranty covers any defects in materials and workmanship.
Roadside Assistance Program for duration of limited warranty
Limited corrosion warranty extends a full 10 years regardless of mileage
Condition Pre-Owned |
Mileage 60,438 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 100.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 480 hp / 353 kW |
| Maximum torque combustion engine | 680 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,950 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 6,750 rpm |
| Maximum power per litre | 133.3 hp/l / 98.1 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 310 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 12.6 sec |
| Length | 4,450 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,490 mm |
| Rear track | 1,548 mm |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,690 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,765 kg |
| Permissible gross weight | 2,035 kg |
| Maximum load | 345 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 155 l |
| Luggage compartment volume (front) | 105 l |