Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Club Leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather. Cross-stitching line on the upper dashboard and door panels.
Upholstered with smooth leather in black:
Upholstered with semi aniline leather in Classic Cognac:
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Satin Dark Silver.
Standard version
Without Roof Rails
Pedestrian safety
All-Wheel Drive with Map Controlled Multi-Plate Clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre Fuel Tank
Standard Suspension
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Compass Instrument Dial/Sport Chrono Stopwatch Instrument Dial in Black
Seat belt warning system for front and rear seats
Sun Visors for Driver and Front Passenger
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall

43 months remaining term
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1,025 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 609 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 569 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 312 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.1 sec |
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,755 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,745 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,820 kg |
| Permissible gross weight | 2,135 kg |
| Maximum load | 380 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 122 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.2 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |