Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Black Leather:
Hood
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Model Designation in Satin Black
Side Skirts
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Suspension standard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Gear Selector with Race-Tex
Hood Lining in Tissu Black
Instrument Dials in Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,850 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 23/06/2025 with 2,917 km Porsche Centre Calgary |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 307 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.3 sec |
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,299 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,695 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,685 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,760 kg |
| Permissible gross weight | 2,085 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |