Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Automatic
Alloy wheels 6 J x 15, forged (Fuchs) with tyres 185/70 VR 15
Koni shock absorbers
Anti roll bars
Antenna (mechanical) left, one speaker in dashboard and suppressor kit
Equipment package for 911 T (911 E, 911 S standard equipment)
Green tinted glass, all around
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Condition Pre-Owned |
Mileage 48,677 km |
Previous Owners 5 |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,341 cm³ / 2.4 l |
| Bore | 84.0 mm |
| Stroke | 70.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 130 hp / 96 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,600 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 196 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 55.5 hp/l / 41.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 200 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 9.5 sec |
| Length | 4,127 mm |
| Overall Width | 1,610 mm |
| Height | 1,320 mm |
| Wheelbase | 2,271 mm |
| Front track | 1,372 mm |
| Rear track | 1,354 mm |
| Drag coefficient | 0.40 cD |
| Turning circle diameter | 10.7 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,050 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,125 kg |
| Permissible gross weight | 1,400 kg |
| Maximum load | 350 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 600 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 480 kg |
| Fuel tank capacity | 62 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 250 l |
| Luggage compartment volume (front) | 200 l |