2026 Porsche 911 Spirit 70 (992 II)
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible Soft Top, Black, with 3 Decorative Stripes in Tone-on-Tone
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Pasha Club Leather Interior in Basalt Black with textile in Black/Olive Neo
Club leather interior in Basalt Black with textile Pasha in Black/Olive Neo and decorative stitching in Olive Neo.
Following items upholstered in club leather:
- Dashboard upper section
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Rear side of front seat backrests
- Seat bolsters rear
- Transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
Following items upholstered in textile Pasha:
- Seat centres front and rear as well as door centre panels
Further details:
- With decorative stitching in Olive Neo without extra charge: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
- Dashboard trim strips are finished in Olive Neo.
- Historic Porsche Crest embossed on headrests.
Note: The Pasha features are not available in conjunction with optional seat ventilation.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Packages
Exterior
Without Roof Rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
63-litre Fuel Tank
Standard Suspension
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Electric Steering Column Adjustment
Historic Porsche Crest on Headrests (Front)
Seat belt warning system for front and rear seats
Olive Neo Accent Package
Heritage Design Instrument Cluster
Audio / Comm.
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Comfort assistance
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall
Non-smoking package
Warranty
Your warranty cover includes:
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 609 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 569 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 312 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 10.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,302 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,293 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,689 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,675 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,750 kg |
| Permissible gross weight | 2,095 kg |
| Maximum load | 406 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 117 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 111 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.5 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.7 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
