Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
16" forged alloy wheels (Fuchs), front 6" with 205/55, rear 7" with 225/50 tyres
Cassette-Radio Blaupunkt "Monterey SQR 23"
Stronger battery
Leather sports seats
Cruise Control
Alarm System
Front fog lights, white
Green tinted windscreen with dark green upper edge, heated
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Condition Pre-Owned |
Mileage 92,595 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Major maintenance at 23/04/2026 with 92,505 km Porsche Centre Vaughan |
Damage history At least one damage or accident reported August 13, 2015 - Animal Collison - $2338.46 |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,994 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 95.0 mm |
| Stroke | 70.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 180 hp / 132 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 265 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,200 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 60.1 hp/l / 44.1 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 225 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 7.0 sec |
| Length | 4,291 mm |
| Overall Width | 1,652 mm |
| Height | 1,320 mm |
| Wheelbase | 2,272 mm |
| Front track | 1,369 mm |
| Rear track | 1,379 mm |
| Drag coefficient | 0.40 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,250 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,325 kg |
| Permissible gross weight | 1,550 kg |
| Maximum load | 300 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 35 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 800 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 480 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 40 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 175 l |
| Luggage compartment volume (front) | 130 l |