2024 Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 I)
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 979 km
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 32 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 375 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.9 sec
Leather Interior in Black with Fabric Seat Centers
Additional leather items to the standard interior:
dashboard upper section including instrument cluster cover, centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, rear side panels.
All leather items in smooth-finish leather in black. Decorative stitching in Black.
Leather embossing on the dashboard front section and on the side of the door panel upper section.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Lights vision
Comfort assistance
Packages
Exterior
Roof in Aluminum
Side Skirts in Black
Exterior Mirror Upper Trim in Exterior Colour, Lower Trim and Base in Black
Rear lid grille with vertical slats
Rear Diffusor in Louvered Design
Transmission / Chassis
Lightweight Starter Battery LiFePO4
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Wheels Painted in Silver
Interior
Deletion of Rear Seats
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort assistance
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Non-smoking package
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
32 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 979 km |
Previous Owners 2 |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.6 hp/l / 92.4 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 320 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 11.9 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,573 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,418 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,418 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,493 kg |
| Permissible gross weight | 1,739 kg |
| Maximum load | 321 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 100 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |