Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Deviations from Interior with extensive leather items: decorative stitching in GT Silver.
84-litre Fuel Tank
Without Roof Rails
GT3 Specific Rear Lid
Pedestrian safety
Lower Front Fascia
Rear-Axle Steering with Sport Setup
Standard Suspension
63-litre Fuel Tank
Tire Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Pedals and footrest in stainless steel
Sun Visors for Driver and Front Passenger
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Keyless Drive
Without Warn and Brake Assist
Emergency Call Systems eCall and bCall

43 months remaining term
Condition Pre-Owned |
Mileage 119 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 449 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 313 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 11.9 sec |
| Length | 4,570 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,469 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,461 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,536 kg |
| Permissible gross weight | 1,843 kg |
| Maximum load | 374 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 373 l |
| Overhang front | 1,037 mm |
| Overhang rear | 1,076 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |