2025 Porsche 911 GT3 RS (992 I)
- Exterior colour
- Arctic Grey
- Interior colour
- Mileage
- 611 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 34 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.2 sec
Standard Interior with Race-Tex and Stitching in GT Silver
In black leather:
- Seat bolsters
- Headrests
- Steering wheel airbag module
- Seat centres (perforated, silver-colored background)
- Steering wheel rim
- PDK gear selector grip area incl. gaiter
- Door pulls
- Door panel armrest
- Centre console main storage compartment lid armrest
- Roof lining and A-/B-/C-pillar trims
- Stitching, embroidered ‘GT3 RS’ logos and door opening loops in GT Silver
- Seat belts in black
- Trim strips in Black with inlays in carbon fibre weave finish (satin): dashboard and door panel trim strips and centre console trim
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Packages
Equipment GT3
Equipment "GT3 RS"
Exterior
Coupé
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM) with race track mode
Wheels Painted in Silver
Interior
Seat belts in Black
Deletion of Rear Seats
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Comm.
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Interior mirror dimmed manually
Comfort assistance
Cruise control
Alarm system with interior surveillance
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall
Non-smoking package
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
34 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 611 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance 13/03/2025 with 19 km PORSCHE PRESTIGE |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum torque combustion engine | 465 Nm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 296 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 6.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,572 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,322 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.5 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,482 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,450 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,525 kg |
| Permissible gross weight | 1,795 kg |
| Maximum load | 313 kg |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |