Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Black interior with Guards Red stitching and contrasting elements, extended leather and Race-Tex features
Additional leather items compared to standard interior: door panel upper sections.
All leather items in smooth-finish leather in Black. Decorative stitching, embroidered ‘Weissach RS’ logos and door opening loops in Guards Red.
Also in black Race-Tex: dashboard upper section inkl. cover of instrument cluster, centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover and cupholder cover, door centre panels. Perforated seat centre in black with backing in contrasting colour Guards Red.
*NOT SET AT PAG*
Side logo 'GT3 RS' in contrasting colour
Model Designation in Satin Black
Rear Diffusor in Louvered Design
Extended Range Fuel Tank, 64l
Suspension standard
Wheels Painted in Silver
Extended Interior Package in Carbon Fibre
Deletion of Rear Seats
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Interior mirror dimmed manually
Non-smoking package
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting

24 months remaining term
Condition Pre-Owned |
Mileage 79 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 386 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,300 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 94.9 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 296 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 6.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.8 sec |
| Length | 4,572 mm |
| Overall Width | 1,900 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,322 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.5 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,482 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,450 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,525 kg |
| Permissible gross weight | 1,795 kg |
| Maximum load | 345 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 100 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |