Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Additional leather items of standard interior:
Dashboard upper section including instrument cluster cover, door panel upper sections, rear side panels (not in conjunction with optional Club Sport Package).
All leather items in smooth-finish leather in Black. Decorative stitching and embroidered ‘GT3’ logos in GT Silver.
Also in black Race-Tex: centre console knee padding, dashboard lower section including glove compartment cover and cupholder cover, door centre panels.
Additionally for full bucket seats (order no. Q1K), partially perforated seat centre in Race-Tex black, with backing in contrasting color GT Silver
Roof in Aluminum
Side Skirts in Black
Exterior Mirror Upper Trim in Exterior Colour, Lower Trim and Base in Black
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Rear lid grille with vertical slats
Rear Diffusor in Louvered Design
Lightweight Starter Battery LiFePO4
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels Painted in Silver
Deletion of Rear Seats
Door-Sill Guards in Anthracite Brushed Aluminum
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Interior mirror dimmed manually
Non-smoking package
Ambient Lighting
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control

31 months remaining term
Condition Pre-Owned |
Mileage 5,000 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.6 hp/l / 92.4 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 320 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 11.9 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.9 sec |
| Length | 4,573 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,418 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,418 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,493 kg |
| Permissible gross weight | 1,765 kg |
| Maximum load | 347 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |