2024 Porsche 911 GT3 (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Shark Blue
- Interior colour
- Mileage
- 4,615 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 18 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 375 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.4 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Stitching in Shark Blue
Deviations from interior with extensive leather / Race-Tex items : Decorative stitching and embroidery in Shark Blue.
Additionally for full bucket seats (order no. Q1K), partially perforated seat centre in Race-Tex black, with backing in contrasting color Shark Blue.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Side Skirts in Black
Model Designation in Satin Black
Rear lid grille with vertical slats
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof in Aluminum
Exterior Mirror Upper Trim in Exterior Colour, Lower Trim and Base in Black
Side Window Trims in Black
Transmission / Chassis
Lightweight Starter Battery LiFePO4
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Wheels Painted in Silver
Interior
Deletion of Rear Seats
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Interior mirror dimmed manually
Comfort assistance
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Non-smoking package
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
18 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 4,615 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.6 hp/l / 92.4 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 318 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,573 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,435 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,435 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,510 kg |
| Permissible gross weight | 1,782 kg |
| Maximum load | 347 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |