Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Black Leather:
Roof in Aluminum
Preparation for Roof Transport System
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Rear Diffusor in Louvered Design
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Battery
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Deletion of Rear Seats
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,174 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 161.0 hp/l / 118.4 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 240 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 12.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.2 sec |
| Length | 4,530 mm |
| Overall Width | 1,864 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,338 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,611 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,605 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,680 kg |
| Permissible gross weight | 1,960 kg |
| Maximum load | 349 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 161 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 161 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 14.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 16.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.2 ° |
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |