Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
EXCL-Option
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Condition Pre-Owned |
Mileage 39,000 km |
Previous Owners 7 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 18/10/2021 with 34,371 km Porsche Centre Markham |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,824 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 99.0 mm |
| Stroke | 82.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 355 hp / 261 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,600 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 92.8 hp/l / 68.3 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 293 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 16.5 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.1 sec |
| Length | 4,427 mm |
| Overall Width | 1,808 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,486 mm |
| Rear track | 1,516 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,420 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,495 kg |
| Permissible gross weight | 1,820 kg |
| Maximum load | 400 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 205 l |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |