2009 Porsche 911 Carrera S (997 II)
Pre-Owned
$89,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
U1238
VIN:
WP0AB29939S722382
- Exterior colour
- Meteor Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 68,812 km
- Previous Owners
- 4
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 385 hp / 283 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
Black Full Leather
Additional leather scope for standard interior: upper part of switch panel including airbag cover (2.0a), instrument cluster cover (2.0b), lower part of switch panel including three-part glove compartment lid (2.1a), door trim including head airbag cover (3.0a), door mirror (3.0c), centre console fron side trim (4.0a), centre console storage bin cover (4.4c), seat base (5.0), seat centre (5.1), seat side bolsters (5.2), and head restraints (5.3a).
Description
Excellent Condition 2009 911 Carrera S. All Trade in Makes/Models Accepted. Financing Available.
Build Sheet:
911 Carrera S
Black Full Leather
Meteor Gray Metallic
Park Assist System
Self Dimming Mirrors
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Sport Chrono Package (In conjunction with Porsche Communication Management (PCM))
Wheel Caps with Colored Crest
Power Comfort Seats with Driver Memory
Heated Seats
Floor Mats in Interior Color
Navigation Module for PCM
Bluetooth Interface for Mobile Phone
BOSE High End Sound Package
Universal Audio Interface
XM Radio
Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada for five consecutive years.
The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsches highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction.
For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Exterior
Park Assist System
Self Dimming Mirrors
Transmission / Chassis
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Sport Chrono Package Plus
Wheels
Wheel Caps with Colored Crest
Interior
Power Comfort Seats with Driver Memory
Heated seats
Floor Mats in Interior Color
Audio / Comm.
Navigation Module for PCM
Bluetooth Interface for Mobile Phone
BOSE Surround Sound System
Universal Audio Interface
XM Radio
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 68,812 km |
Previous Owners 4 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported $4700.05 - DAMAGE FRONT |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 77.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 385 hp / 283 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,400 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 101.3 hp/l / 74.5 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 300 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.4 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,435 mm |
| Overall Width | 1,808 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,486 mm |
| Rear track | 1,516 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,455 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,530 kg |
| Permissible gross weight | 1,860 kg |
| Maximum load | 405 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 205 l |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
Retail Finance
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles