2024 Porsche 911 Carrera S (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 7,340 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 29 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 443 hp / 331 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
Leather Interior in Black with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Model Designation in Light Silver
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof in Aluminum
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Side Window Trims in Black
Rear lid grille with vertical slats in Gloss Black
Transmission / Chassis
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Interior
Instrument Dials in Black
Gear Selector in Leather or PDK Gear Changer Lever
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Comfort assistance
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Non-smoking package
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
29 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 7,340 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 01/04/2026 with 7,306 km Porsche Centre Vaughan |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 331 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 151.0 hp/l / 111.1 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 308 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.7 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 12.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 4.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,534 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,515 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,590 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 451 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |