2010 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (997 II)
Pre-Owned
$98,190
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
P1110129A
VIN:
WP0CB2A96AS754641
- Exterior colour
- Carrara White
- Interior colour
- Roof colour
- Black
- Mileage
- 55,692 km
- Previous Owners
- 3
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 385 hp / 283 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.9 sec
Black Standard Leather
Black leather finish on seat center, lateral supports and head restraint.
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Exterior
Front Air Intakes Painted Exterior Color
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package Plus
Wheels
Wheel Caps with Colored Crest
Interior
Power Comfort Seats with Driver Memory
Heated seats
Seat Ventilation
Heated Steering Wheel
Floor Mats in Interior Color
Audio / Comm.
Universal Audio Interface
BOSE Surround Sound System
Bluetooth Interface for Mobile Phone
Navigation Module for PCM
XM Radio
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 55,692 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 77.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 385 hp / 283 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,400 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 101.3 hp/l / 74.5 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 302 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 16.1 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.2 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,435 mm |
| Overall Width | 1,808 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,486 mm |
| Rear track | 1,516 mm |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,510 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,585 kg |
| Permissible gross weight | 1,890 kg |
| Maximum load | 380 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 155 l |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles