2012 Porsche 911 Carrera (991 I)
- Exterior colour
- Carrara White
- Interior colour
- Mileage
- 88,210 km
- Previous Owners
- 7
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 350 hp / 257 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.6 sec
Standard interior leatherette in Black, partial leather sports seats in Black, rear seats leatherette in Black
Black standard interior with partial leather seats
Covered in grained leather in interior color:
- front seat centers
- front side bolsters
- front headrests
Covered in smooth-finish leather in interior color:
- steering wheel rim
- gearshift lever
- door handles
- door armrests and paneling
- center console storage compartment lid
Description
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Interior leather
Audio / Comm.
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Wheels
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 88,210 km |
Previous Owners 7 |
Latest Maintenance Major maintenance at 27/03/2026 with 88,210 km Porsche Centre Kelowna |
Damage history At least one damage or accident reported March 13th, 2016: Collision Left Front Corner: $23,029.25 September 16th, 2017: Collision Rear Center: $1,092.91 |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,436 cm³ / 3.5 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 77.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 350 hp / 257 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 390 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 101.9 hp/l / 74.8 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 287 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.6 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 15.4 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,491 mm |
| Overall Width | 1,808 mm |
| Width (with mirrors) | 1,978 mm |
| Height | 1,303 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Front track | 1,532 mm |
| Rear track | 1,518 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 11.1 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,400 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,475 kg |
| Permissible gross weight | 1,815 kg |
| Maximum load | 415 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 260 l |
| Luggage compartment volume (front) | 145 l |