2009 Porsche 911 Carrera (997 II)
Pre-Owned
$94,990
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
PN3191A
VIN:
WP0AA29969S706115
- Exterior colour
- Carrara White
- Interior colour
- Mileage
- 25,873 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 345 hp / 254 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.7 sec
Stone Grey Standard Leather
Stone Grey leather finish on seat center, lateral supports and head restraint.
Description
Selling price excludes Sales Taxes and license fees where applicable.
Finished in a Carrara White exterior with Stone Grey Standard Leather. Powered by a 3.6L 6-cylider engine producing 345 horsepower and 390 Nm of torque connected to a 7-speed Porsche Doppelkupplung transmission. Equipped with: Power Comfort Seats with Driver Memory, Heated Steering Wheel, and
Floor Mats in Interior Colour.
Porsche Service and Maintenance Plans may be available, please enquire for more information.
BUY WITH CONFIDENCE. Porsche has a new home in Markham. At Pfaff, we don’t just sell cars; for over 50 years, we have delivered extraordinary automotive experiences – in every showroom, on the road, and on the track. We have expanded our Porsche expertise to the Markham region with our brand-new Porsche Centre Markham location at CF Markville. We accept trade-ins of all makes, and would love to share our passion for the Porsche brand with Markham and our surrounding communities. Check out our new and pre-owned inventory on our website and give us a call!
Porsche Centre Markham serves Markham, Unionville, Richmond Hill, Aurora, Newmarket, Stouffville and surrounding communities in York Region and the Greater Toronto area. No hidden costs or fees, full disclosure on all service and CarProof®.
售价不含适用地区的销售税和牌照费。
外观采用卡拉拉白,内饰为石灰色标准真皮。搭载3.6升6缸发动机,最大功率345马力,峰值扭矩390牛·米,匹配7速保时捷双离合变速箱。配置包括:带驾驶员记忆功能的电动舒适座椅、加热方向盘以及
与内饰同色的脚垫。
保时捷保养服务计划可供选择,详情请咨询。
放心购买。保时捷在马克姆有了新家。在 Pfaff,我们不仅销售汽车;50 多年来,我们始终致力于提供非凡的汽车体验——无论是在展厅、公路还是赛道上。随着全新保时捷中心马克姆店在 CF Markville 的落成,我们将保时捷的专业服务扩展至马克姆地区。我们接受所有品牌的置换车辆,并期待与马克姆及周边社区的客户分享我们对保时捷品牌的热忱。欢迎访问我们的网站查看新车及二手车库存,并随时致电咨询!
马克汉姆保时捷中心服务范围涵盖马克汉姆、尤宁维尔、列治文山、奥罗拉、纽马克特、斯托夫维尔,以及约克区和大 Toronto 地区的周边社区。绝无隐藏费用,所有服务项目及 CarProof® 报告均完全透明。
https://vhr.carfax.ca/?id=S5SPIVITq7ILBBEEFkIosCTH0Uv9MdCM
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Exterior
Self Dimming Mirrors
Transmission / Chassis
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Interior
Power Comfort Seats with Driver Memory
Heated Steering Wheel
Floor Mats in Interior Color
Audio / Comm.
XM Radio
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 25,873 km |
Previous Owners 1 |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,614 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 345 hp / 254 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,400 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 95.5 hp/l / 70.3 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 287 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.7 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 16.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.0 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.7 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,435 mm |
| Overall Width | 1,808 mm |
| Height | 1,310 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,486 mm |
| Rear track | 1,530 mm |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,445 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,520 kg |
| Permissible gross weight | 1,850 kg |
| Maximum load | 405 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 205 l |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
Retail Finance
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles