Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Following items upholstered in leather:
Standard version
Roof in Aluminum
Pedestrian safety
‘t-hybrid’ Logo with Outline
63-litre Fuel Tank
Suspension standard
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Charging Cover
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Emergency Call Systems eCall and bCall

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,059 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 18/02/2026 with 3,966 km Porsche Downtown |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 312 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 6.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 1.9 sec |
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,604 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,595 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,670 kg |
| Permissible gross weight | 2,045 kg |
| Maximum load | 441 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |