Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Roof in Aluminum
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector with Race-Tex
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,829 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 311 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.1 sec |
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,301 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,557 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,545 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,620 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 428 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |