2024 Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Roof colour
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 11,961 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 24 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.6 sec
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seat
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Hood
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Model Designation in Satin Black
Side Skirts
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Transmission / Chassis
Extended Range Fuel Tank, 64l
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Hood Lining in Tissu Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Comfort assistance
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 11,961 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 309 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.3 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,627 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,615 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,690 kg |
| Permissible gross weight | 2,040 kg |
| Maximum load | 413 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 0 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |