Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Embossed Leather:
Hood
Model Designation in Light Silver
Rear lid grille with vertical slats in Gloss Black
Rear Diffusor in Louvered Design
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Instrument Dials in Black
PDK Gear Changer Lever
Hood Lining in Tissu Black
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 13,440 km |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 10/03/2026 with 13,417 km Porsche Centre Vaughan |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 379 hp / 283 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,950 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 94.9 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 291 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.7 sec |
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,297 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,591 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,575 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,650 kg |
| Permissible gross weight | 2,015 kg |
| Maximum load | 424 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |