Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
Side Window Trims in Black
Model Designation in Light Silver
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof in Aluminum
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Rear lid grille with vertical slats in Gloss Silver
Suspension standard
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Instrument Dials in Black
Gear Selector in Leather or PDK Gear Changer Lever
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned (Former Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 3,363 km |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Markham) |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 331 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 151.0 hp/l / 111.1 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 306 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.6 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 12.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.4 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 4.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.3 sec |
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,581 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,565 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,640 kg |
| Permissible gross weight | 2,010 kg |
| Maximum load | 429 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |