Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather:
Hood
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Model Designation in Light Silver
Rear lid grille with vertical slats in Gloss Silver
Rear Diffusor in Louvered Design
Side Skirts
Suspension standard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Instrument Dials in Black
Gear Selector in Leather or PDK Gear Changer Lever
Hood Lining in Tissu Black
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 14,059 km |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 331 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 148.0 hp/l / 108.9 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 304 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.8 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 13.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 13.1 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.4 sec |
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,299 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,651 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,635 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,710 kg |
| Permissible gross weight | 2,065 kg |
| Maximum load | 414 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |