Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
Side Window Trims in Black
Model Designation in Light Silver
Rear lid grille with vertical slats in Gloss Silver
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof in Aluminum
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Suspension standard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Instrument Dials in Black
PDK Gear Changer Lever
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 8,640 km |
Previous Owners 1 |
Latest Maintenance Minor maintenance at 12/11/2025 with 8,507 km Porsche Centre North Toronto |
Damage history At least one damage or accident reported $0 Claim. Rear Bumper. |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 379 hp / 283 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,950 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 94.9 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 291 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.2 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.7 sec |
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,298 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,569 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,555 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,630 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 416 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |