2024 Porsche 911 Carrera 4 GTS (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Mileage
- 24,005 km
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seat
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Roof in Aluminum
Transmission / Chassis
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Comfort assistance
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 24,005 km |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 28/04/2026 with 24,000 km Porsche Centre Vaughan |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 309 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 11.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,301 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,604 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,595 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,670 kg |
| Permissible gross weight | 2,010 kg |
| Maximum load | 406 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
