Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
In Black Leather:
Hood
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Model Designation in Satin Black
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Suspension standard
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Gear Selector with Race-Tex
Hood Lining in Tissu Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Ambient Lighting
Cruise control

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 14,306 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 307 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.3 sec |
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,674 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,665 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,740 kg |
| Permissible gross weight | 2,065 kg |
| Maximum load | 391 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 163 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 163 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |