2024 Porsche 911 Carrera 4 GTS Cabriolet (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Chalk
- Interior colour
- Roof colour
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 5,024 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
Leather Interior in Black with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Hood
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Model Designation in Satin Black
Transmission / Chassis
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Hood Lining in Tissu Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Comfort assistance
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Non-smoking package
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 5,024 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 01/08/2025 with 3,260 km Mark Motors Porsche |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 307 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 13.6 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 4.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,635 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,630 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,705 kg |
| Permissible gross weight | 2,035 kg |
| Maximum load | 400 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 0 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
