Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Leather finish in Sea Blue on seat center, lateral supports and head restraint.
Self Dimming Mirrors
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
3.6 Liter Flat 6 cylinder engine with Vario-Cam Plus.
6-speed manual transmission with dual-mass flywheel and hydraulic clutch.
325 hp @ 6,800 rpm
Motronic electronic accelerator pedal with solid-state distribution.
Torque: 273 lb.-ft. @ 4,250 rpm
Top Track Speed: 174 mph (manual) / 171 (Tiptronic S)
Estimated Fuel Economy: 18/26 mpg (manual) / 18/26 mpg (Tiptronic S)
0 - 60 mph: 5.1 sec (manual) / 5.5 sec (Tiptronic S)
Front Suspension: Independent MacPherson struts with forged aluminum control arms, coil springs, stabilizer bar and negative steering roll radius
Rear Suspension: Independent LSA multi-link with stabilizer bar, coil springs and self-stabilizing toe control
Porsche Stability Management (PSM)
Automatic Slip Regulation (ASR)
Four-piston monobloc, aluminum-fixed calipers front and rear, discs internally vented and cross-drilled
Anti-lock Braking System (ABS 8.0)
Monoblock brake calipers painted in black
Variable-steering ratio, power-assist (hydraulic)
Three-spoke steering wheel in leather with full color Porsche crest
Cast alloy 8J x 18 front, 11J x 18 rear
18 Carrera III light alloy wheels
235/40 ZR 18 front, 295/35 ZR 18 rear
Bosch ABS 8.0
Intelligent All-wheel Drive
Enhanced Porsche Stability Management (PSM)
Dual front Advanced Airbags, head and thorax side airbags
Front and rear deformation zones, side-guard door beams
Seat belt pretensioners and load limiters
Exterior/interior alarms, central locking
Bi-Xenon headlights (optional)
Rain-sensing windshield wipers, heated washer nozzles
Supplemental safety bars
Automatic climate control with carbon filter
Folding rear-seat backrests and storage shelf behind rear seats
Illuminated vanity mirrors
Instrument dials in Black
Integrated dual cupholders
Lockable glovebox and storage compartment behind handbrake lever
Power windows with one-touch up/down and anti-jam feature
Roofliner in Alcantara
PCM with 5.8 inch color display, in dash CD and sound package which includes 9 loudspeakers
Footwell lighting
Homelink system
Cruise control
Driver and passenger seats with power backrest, manual height adjustment and integrated airbags
On-board computer with continuous indication of mileage, time, and speed
Automatically controlled rear spoiler
Power convertible top
Integrated third brake light with LED-technology
Outside mirrors are electrically adjustable and heated
Condition Pre-Owned |
Mileage 86,697 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history At least one damage or accident reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,596 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 96.0 mm |
| Stroke | 82.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 325 hp / 239 kW |
| Maximum torque combustion engine | 370 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,250 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 90.4 hp/l / 66.5 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5.8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 12.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 22.0 sec |
| Length | 4,427 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,488 mm |
| Rear track | 1,548 mm |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,575 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,650 kg |
| Permissible gross weight | 1,965 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 155 l |
| Luggage compartment volume (front) | 105 l |