2024 Porsche 718 Spyder RS (MY24) (982)
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$219,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
T0064A
VIN:
WP0CE2A86RK240704
- Exterior colour
- Gt-silver Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Soft Top in Black with Accents in Arctic Grey
- Mileage
- 2,160 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 368 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.4 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Carmine Red Stitching i.c.w. Weissach Package
In Black Leather with Deviated Carmine Red Stitching:
- Seat bolsters
Headrests with "Weissach Package" logo embroidered in Carmine Red - Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Door panel armrest side sections
- Dashboard upper section including instrument shroud
- Center console side sections
- Steering wheel rim with 12 o'clock marker in Yellow
- Seat centers
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid top and side sections
A-pillars
Description
*** CERTIFIED – 2-Year/Unlimited Kilometers Extended Warranty ***
Porsche Centre Lauzon in Laval presents this 2024 Porsche 718 Spyder RS with only 2,160 kilometers on the odometer. Finished in GT Silver Metallic with Spyder RS Roof featuring Arctic Grey accents, it is complemented by a Black Leather/Race-Tex interior with Carmine Red stitching and the Weissach Package. This vehicle is offered at $219,900. Powered by a 493 hp flat-six engine, paired with rear-wheel drive and a 7-speed PDK transmission.
Enjoy exclusive high-end options such as the Weissach Package, Front Axle Lift System, Sport Chrono Package, Wheels painted in Satin Aluminum, Carbon Fibre Front Lid, Sport Seats with Illuminated Carbon Fibre Door Sill Guards, BOSE® Surround Sound System, LED Headlights with Porsche Dynamic Light System (PDLS), and ParkAssist with Auto-Dimming Mirrors.
Contact our dedicated Porsche consultants to schedule your test drive today.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Weissach Package
Exterior
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Spyder RS Top with Accents in Deviated Colour
Front Lid in Carbon-Weave Finish
Transmission / Chassis
Lift system front axle
Chrono Package
Wheels
Wheels Painted in Satin Aluminium
Interior
Instrument Dials in White
Chrono Stopwatch Dial in White
Door-Sill Guards in Carbon Fibre, Illuminated
Storage Compartment Lid in Race-Tex with Porsche Crest
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Automatically Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort assistance
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4.0-Litre Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Active Suspension Management (PASM) Sport Suspension (Lowered 30 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
20" 718 Cayman GT4 RS Forged Aluminum Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Mobility Set
Interior
Steering Wheel with 12 O'Clock Marker in Yellow
Sports-Look Pedals
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Connect: Phone, LTE, WLAN
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Clear Taillights
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
HomeLink® (programmable garage door opener)
ParkAssist (rear) with reversing camera
2-Zone Automatic Climate Control
Interior Surveillance
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,160 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 368 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 91.9 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 308 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,418 mm |
| Overall Width | 1,822 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,252 mm |
| Wheelbase | 2,482 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,458 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,410 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,485 kg |
| Permissible gross weight | 1,755 kg |
| Maximum load | 297 kg |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 120 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 120 l |
| Luggage compartment volume (front) | 125 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 79 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 79 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |
Retail Finance
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles
