2024 Porsche 718 Cayman Style Edition (MY24) (982)
Pre-Owned
$103,190
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
P25497B
VIN:
WP0AA2A80RK255766
- Exterior colour
- Shark Blue
- Interior colour
- Mileage
- 14,238 km
- Previous Owners
- 3
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 28 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 220 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.7 sec
Leather Package in Black (stitching in Chalk)
Covered in Black Leather with deviated stitching in Chalk:
- Instrument cluster cover
- Center console storage compartment lid
- Door panel armrests
- Door grab handles
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Exterior
Decorative Sticker in Black
Headlight Cleaning System Covers Painted in Exterior Colour
"PORSCHE" Logo in Satin Black
Transmission / Chassis
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
Sport Chrono Package
Power Steering Plus
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Locking Wheel Bolts
Interior
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
GT Sport Steering Wheel
Seat Ventilation (front)
Interior Trim in Leather in Interior Colour (with Standard Interior)
Audio / Comm.
Navigation including Porsche Connect
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Light Design Package
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Exterior
718 Style Edition Package in Black
Model Designation on Rear in High Gloss Black
Transmission / Chassis
2.0-Litre Turbocharged Boxer 4
Sport Tailpipes in Black
6-speed Manual Transmission
Wheels
Wheels Painted in Gloss Black
Wheel Center Caps with Coloured Porsche Crest
20" 718 Cayman GT4 Wheels in High Gloss Black
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Mobility Set
Interior
Porsche Crest on Headrests
Heated Seats
Deletion of Roof Lining in Race-Tex
Stainless Steel Door Sill Guards in White, Illuminated
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Auto-Dimming Mirrors
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
HomeLink® (programmable garage door opener)
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with Interior Surveillance
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
28 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 14,238 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 220 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 rpm |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.9 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 17.8 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.2 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,408 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,365 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,440 kg |
| Permissible gross weight | 1,685 kg |
| Maximum load | 277 kg |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 272 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 184 l |
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles