2024 Porsche 718 Cayman (MY24) (982)
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$93,888
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
25UBNA56015
VIN:
WP0AA2A84RK256015
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 32,261 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 220 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 5.1 sec
Leather Interior in Black
Covered in Black Smooth-Finish Leather:
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door grab handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
- A-pillar (Roadster)
Description
Porsche Centre Richmond is a new state-of-the-art facility designed to meet the needs of Porsche customers. We are driven to exceed customer's expectations and provide a memorable experience. Our team is passionate, knowledgeable and, professional. Conveniently located at Richmond Auto Mall, 13171 Smallwood Place, Richmond. Porsche Centre Richmond accepts all trade-in and buy-in vehicles from any make or model and has Globally Certified Sales Executive to assist you every step of the way. Porsche Centre Richmond carries vehicles that are safety inspected or Porsche Certified Preowned. (Dealer# 41117)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Transmission / Chassis
Sport Tailpipes in Black
Wheels
Wheels Painted in Satin Platinum
20" Carrera S Wheels
Interior
Sport Seats Plus (2-way)
Heated Multifunction Steering Wheel
Seat Ventilation (front)
Interior Trim Painted in Interior Colour (with Leather Interior)
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Preparation for Porsche Dash Cam
Light Design Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
2.0-Litre Turbocharged Boxer 4
6-speed Manual Transmission
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 54l
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Mobility Set
Interior
Heated Seats
Deletion of Roof Lining in Race-Tex
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Auto-Dimming Mirrors
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
HomeLink® (programmable garage door opener)
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with Interior Surveillance
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 32,261 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 220 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 150.0 hp/l / 110.3 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.3 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.6 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,379 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,335 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,410 kg |
| Permissible gross weight | 1,655 kg |
| Maximum load | 276 kg |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 272 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 184 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 90 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
Retail Finance
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles
