2024 Porsche 718 Cayman GT4 RS (MY24) (982)
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$229,995
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
C0075
VIN:
WP0AE2A83RK274607
- Exterior colour
- White
- Interior colour
- Mileage
- 7,500 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 368 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 3.4 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Arctic Grey Stitching
In Black Leather with Deviated Arctic Grey Stitching:
- Seat bolsters Headrests with "GT4 RS" logo embroidered in Arctic Grey
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section
- Instrument shroud
- Door panel upper sections
- Center console side sections
- Door panel armrest side sections
- Center console storage compartment lid side sections
- Steering wheel rim
- Seat centers
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid top section
- Roof lining (incl. A-pillars)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Exterior
Deletion of Model Designation Stripes
Deletion of Model Designation on Rear
Transmission / Chassis
Lift system front axle
Chrono Package
Wheels
Wheels Painted in Satin Black
Interior
Seat Belts in Guards Red
Instrument Dials in Guards Red
Chrono Stopwatch Dial in Guards Red
Door Pull Loops in Guards Red
Audio / Comm.
Deletion of SiriusXM® Antenna
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Comfort assistance
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4.0-Litre Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Active Suspension Management (PASM) Sport Suspension (Lowered 30 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
20" 718 Cayman GT4 RS Forged Aluminum Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Mobility Set
Interior
Steering Wheel with 12 O'Clock Marker in Yellow
Roof Lining in Race-Tex
Sports-Look Pedals
Door-Sill Guards in Carbon Fibre
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Connect: Phone, LTE, WLAN
Sound package 1 / Sound package
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Clear Taillights
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
HomeLink® (programmable garage door opener)
ParkAssist (rear) with reversing camera
2-Zone Automatic Climate Control
Interior Surveillance
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 7,500 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 368 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 91.9 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 315 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 10.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 1.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,456 mm |
| Overall Width | 1,822 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,267 mm |
| Wheelbase | 2,482 mm |
| Turning circle diameter | 11.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,464 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,415 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,490 kg |
| Permissible gross weight | 1,771 kg |
| Maximum load | 307 kg |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Luggage compartment volume (front) | 125 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 136 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 136 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 103 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,800 rpm |
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles
