Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Covered in Bordeaux Red Smooth-Finish Leather:
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
6-speed Manual Transmission
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Sports-Look Pedals
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
HomeLink® (programmable garage door opener)

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 11,000 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,500 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 350 hp / 257 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 140.0 hp/l / 103.0 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 285 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.2 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.0 sec |
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,280 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,400 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,355 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,430 kg |
| Permissible gross weight | 1,665 kg |
| Maximum load | 265 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 122 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 122 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 122 l |
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |