2024 Porsche 718 Boxster GTS 4.0 (MY24) (982)
New
$146,229
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Stock Number:
P21684
VIN:
WP0CD2A80RK228728
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Roadster Top in Black
- New Car Warranty
- 38 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 394 hp / 294 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.0 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black/Carmine Red (i.c.w. GTS Interior Package)
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Dashboard upper section with Carmine Red stitching
- Steering wheel airbag module
- Instrument shroud with Carmine Red stitching
- Door panel upper sections with Carmine Red stitching
- Center console side sections with Carmine Red stitching
- Seat bases
- Seat bolsters with Carmine Red stitching
- Seat headrests with "GTS" logo embroidered in Carmine Red
- Side portions of center console storage compartment lid with Carmine Red stitching
- Dashboard lower section including glove compartment
- Steering wheel rim
- Gear lever/selector
- Seat centers
- Door grab handles with Carmine Red stitching
- Door center panels with Carmine Red stitching
- Door panel armrests with Carmine Red stitching
- Top portion of the center console storage compartment lid
- Tachometer in Carmine Red
- Floor mats with leather edging and deviated stitching in Carmine Red
- Interior trim in Carbon Fibre
Description
This Boxster GTS is finished in a sleek Jet Black Metallic exterior, complemented by a sharp black interior accented with Carmine Red deviated stitching and seat belts. Featuring Race-Tex and carbon fiber elements, all tied together with the GTS interior package, this cabin exudes a truly sporty feel. The Boxster doesn’t just look like a sports car—it drives like one too, powered by a 394hp flat-six engine and enhanced by Power Steering Plus, delivering the thrilling performance promised by its striking appearance.
Full Options List:
718 Boxster GTS 4.0 Roadster
Transmission: 7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Jet Black Metallic
18-Way Adaptive Sport Seats Plus
Black W/Carmine Red, Leather Seat Trim W/Race-Tex Centres & Gts Int
Black Top
Premium Package
Power Steering Plus
Brake Calipers In High Gloss Black
Wheels Painted In Satin Platinum
Led Headlights W/Porsche Dynamic Light System
Porsche Logo In Satin Black
Exclusive Design Fuel Cap
Supplemental Safety Bars In Exterior Colour
Bose Surround Sound System W/10 Loudspeakers
Electric Steering Column
GT Sport Steering Wheel
Heated Multifunction Steering Wheel
Illuminated Door-Sill Guards In Carbon Fibre
Navigation W/Porsche Connect
GTS Interior Package
Smoking Package
Welcome to Porsche Centre Vaughan (formerly Pfaff Porsche), where we modernize the car buying experience with our commitment to service and transparency. We proudly offer our customers a seamless journey from browsing online, in-store to driving off in your dream car – with a dedicated team member to guide you through every step of your purchase and finance process. This ensures a hassle-free and personalized experience without having to pass you on to others. Discover the unparalleled convenience and peace of mind that comes with shopping at Porsche Centre Vaughan. We invite you to reach out to us via phone at 905.851.0852 or visit our showroom at 105 Four Valley Drive.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
Supplemental Safety Bars in Exterior Colour
"PORSCHE" Logo in Satin Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Brake Calipers in High Gloss Black
Wheels
Wheels Painted in Satin Platinum
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
GT Sport Steering Wheel
Heated Multifunction Steering Wheel
Electric Steering Column
Tachometer Dial in Carmine Red
GTS Interior Package
Door-Sill Guards in Carbon Fibre, Illuminated
Audio / Comm.
Navigation including Porsche Connect
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Light Design Package
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Exterior
SportDesign Package
Transmission / Chassis
4.0-Litre Naturally Aspirated Boxer 6
PASM Sport Suspension (Lowered 20 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Sport Chrono Package
Sport Tailpipes in Black
Extended Range Fuel Tank, 64l
6-speed Manual Transmission
Wheels
Wheel Center Caps with Coloured Porsche Crest
20" 718 Sport Wheels in Satin Black
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Mobility Set
Interior
Heated Seats
Sports-Look Pedals
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
Clear Taillights
Auto-Dimming Mirrors
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
HomeLink® (programmable garage door opener)
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
2-Zone Automatic Climate Control
Interior Surveillance
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
38 months remaining term
Condition and History
Condition New (Former Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. |
Mileage 450 km |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 394 hp / 294 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 100.0 hp/l / 73.5 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 288 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.0 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 13.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 13.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,391 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,262 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Turning circle diameter | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,470 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,435 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,510 kg |
| Permissible gross weight | 1,730 kg |
| Maximum load | 260 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 120 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 120 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 120 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 124 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 124 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |