2003 Porsche 911 Carrera 4S Coupe (996 II)
Pre-Owned
$82,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Individualize Payment:
Stock Number:
U14263
VIN:
WP0AA299X3S621026
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Natural Leather - Brown
- Mileage
- 60,257 km
- Previous Owners
- 4
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 320 hp / 235 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 5.1 sec
Natural Leather - Brown
Description
- Delivered new in Quebec on May 12th, 2003
- Finished in A1 Black over Natural Brown Full Leather
- Options include Heated Seats, Crested Wheel Caps, Natural Leather Interior, Porsche Crests in Headrest, Aluminum Shift and Handbrake, Bose Sound and more!
- Upgrades include H&R Lowering Springs, Porsche Classic Double DIN PCM and Gunmetal Powder coat finish to the original wheels.
- Vehicle Condition is strong with all original Paint, only the rear bumper cover has been refinished in preparation for sale, The front nose reflects normal pitting and stone chips for the vintage and mileage of the vehicle. The interior is near flawless!
- Engine Bores are clean and we believe it to be on an OEM IMS Bearing.
- Car originated in Quebec before being sold into Ontario in 2005 where it was with two previous owners until June of 2025.
- The car will be sold with a fresh oil and filter replacement along with Ontario Safety.
Welcome to Porsche Centre Vaughan (formerly Pfaff Porsche), where we modernize the car buying experience with our commitment to service and transparency. We proudly offer our customers a seamless journey from browsing online, in-store to driving off in your dream car – with a dedicated team member to guide you through every step of your purchase and finance process. This ensures a hassle-free and personalized experience without having to pass you on to others. Discover the unparalleled convenience and peace of mind that comes with shopping at Porsche Centre Vaughan. We invite you to reach out to us via phone at 905-851-0852 or visit our showroom at 105 Four Valley Drive.
Selling price does not include applicable sales taxes or licensing.
Vehicle Equipment
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Wheels
Wheel Caps with Color Crest
Interior
Heated Seats
Interior leather
Interior sensor for colour to sample leather
Natural Leather Interior
Porsche Crest in the Headrest
Interior Aluminum
Gear lever knob combined aluminium/leather with shift pattern insert (X97), Handle handbrake lever combined aluminium/leather (X98)
Alum. Look/Stainless Steel/Chrome Package
Audio / Comm.
BOSE High End Sound Package
Lights vision
Rear Windshield Wiper
Bi-xenon headlights including headlight cleaning system
Others
EXC options with deviations
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 60,257 km |
Previous Owners 4 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Major maintenance at 25/04/2019 with 52,917 km Porsche Centre Vaughan |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,596 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 96.0 mm |
| Stroke | 82.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 320 hp / 235 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,800 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 370 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,250 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 89.0 hp/l / 65.4 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 280 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.3 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 6.7 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,435 mm |
| Overall Width | 1,830 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,350 mm |
| Front track | 1,472 mm |
| Rear track | 1,528 mm |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 10.6 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,495 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,570 kg |
| Permissible gross weight | 1,870 kg |
| Maximum load | 375 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 200 l |
| Luggage compartment volume (front) | 100 l |
Retail Finance
Competitive Rates and Terms
Minimal Initial Cash Outlay
Attractive Insurance Deductibles