Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
16" forged alloy wheels, front 6" with 205/55, rear 7" with 225/50 tyres
Passenger side mirror (flat, electrically adjustable and heatable)
Cruise Control
Antenna (electrically operated) right, instead of mechanical antenna left
Sports shock absorbers
Rear speakers (on parcel shelf)
Front fog lights, white
Electrically operated sliding steel sunroof
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Condition Pre-Owned |
Mileage 178,000 km |
Previous Owners 3 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,994 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 95.0 mm |
| Stroke | 70.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 180 hp / 132 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 265 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,200 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 60.1 hp/l / 44.1 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 225 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 7.0 sec |
| Length | 4,291 mm |
| Overall Width | 1,652 mm |
| Height | 1,320 mm |
| Wheelbase | 2,272 mm |
| Front track | 1,369 mm |
| Rear track | 1,379 mm |
| Drag coefficient | 0.40 cD |
| Turning circle diameter | 10.8 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,250 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,325 kg |
| Permissible gross weight | 1,550 kg |
| Maximum load | 300 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 35 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 800 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 480 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 40 kg |
| Fuel tank capacity | 80 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 175 l |
| Luggage compartment volume (front) | 130 l |