2024 Porsche 911 Carrera 4 GTS (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Chalk
- Interior colour
- Mileage
- 4,800 km
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 17 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Leather Interior in Slate Grey with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Roof in Aluminum
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Side Skirts
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Transmission / Chassis
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Comfort assistance
Non-smoking package
Ambient Lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
17 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 4,800 km |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 309 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.5 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.9 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 4.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,303 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,566 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,560 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,635 kg |
| Permissible gross weight | 1,980 kg |
| Maximum load | 414 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |