Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Perforated disc wheels (steel), chrome-plated, 4.5 J x 15 with hub caps and165 HR 15 tyres
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Condition Pre-Owned |
Mileage 31,603 km |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,582 cm³ / 1.6 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 74.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 75 hp / 55 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 5,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 123 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 3,600 rpm |
| Maximum power per litre | 47.4 hp/l / 34.8 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 175 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 14.0 sec |
| Length | 4,010 mm |
| Overall Width | 1,670 mm |
| Height | 1,315 mm |
| Wheelbase | 2,100 mm |
| Front track | 1,306 mm |
| Rear track | 1,272 mm |
| Drag coefficient | 0.39 cD |
| Turning circle diameter | 11.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 935 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,010 kg |
| Permissible gross weight | 1,250 kg |
| Maximum load | 315 kg |
| Fuel tank capacity | 50 l |