Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather:
Electric Steering Column
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Colour
Side Window Trims in Black
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Automatic tailgate
Side blades in Lava Black
Preparation for towbar system
Steel Spring Suspension
Analogue Clock on Dashboard
Wheel Center Caps with Two-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Gear Selector in Leather
Interior Package in Diamar Silvershade
Door-Sill Guards in Black
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane departure warning

29 months remaining term
Condition Pre-Owned (Former Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 12,639 km |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 195 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 97.8 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 4.5 sec |
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,922 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 665 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 202 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |