Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Includes in Smooth-Finish Leather:
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Roof in Aluminum
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Non-smoking package
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,100 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 311 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.4 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 4.5 sec |
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,303 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,519 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,510 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,585 kg |
| Permissible gross weight | 1,955 kg |
| Maximum load | 436 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |