2024 Porsche 911 Carrera GTS (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 12,556 km
- Previous Owners
- 2
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 22 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
GTS Interior Package in Chalk
In Black Leather:
- Seat bolsters with stitching in Chalk
- Seat headrests with "GTS" logo in Chalk
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with stitching in Chalk
- Door panel upper sections with stitching in Chalk
- Rear side panels with stitching in Chalk
- Seat centers
- Steering wheel rim
- Manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests with stitching in Chalk
- Center console storage compartment lid with stitching in Chalk
- Center console knee pad with stitching in Chalk
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels with stitching in Chalk
- Central Tachometer in Chalk
- Sport Chrono Stopwatch Dial in Chalk
- Seat Belts in Chalk
- Floor mats with "PORSCHE" logo and stitching in Chalk
- Interior Trim inlays in Matte Carbon Fibre
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lights vision
Comfort assistance
Exterior
Decorative side logo ‘911 CarreraT’ in Agate Grey
Side Window Trims in Black
Model Designation in Satin Black
Roof in Aluminum
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
Transmission / Chassis
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Instrument Dials in Black
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Model Designation
Audio / Comm.
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Lights vision
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Comfort assistance
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Ambient Lighting
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
22 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 12,556 km |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 14/05/2026 with 12,556 km Porsche Centre Oakville |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 311 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,533 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,301 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,557 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,545 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,620 kg |
| Permissible gross weight | 1,985 kg |
| Maximum load | 428 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |