Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Deviations from Interior with extensive leather items (order no. 32): decorative stitching in GT Silver.
Side Skirts in Black
Rear lid grille with vertical slats
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof in Aluminum
Exterior Mirror Upper Trim in Exterior Colour, Lower Trim and Base in Black
Lightweight Starter Battery LiFePO4
Suspension standard
Extended Range Fuel Tank, 64l
Wheels Painted in Silver
Deletion of Rear Seats
SiriusXM® with 360L (with 3-month trial)
Interior mirror dimmed manually
Non-smoking package
Ambient Lighting
2-Zone Automatic Climate Control
Alarm system with interior surveillance
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise control

24 months

24 months
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,700 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance 09/12/2024 with 20 km PORSCHE CENTRE LAUZON |
Damage history No damages or accidents reported |
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.6 hp/l / 92.4 kW/l |
| Top track speed with summer tires1.1 | 320 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 11.9 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5.9 sec |
| Length | 4,573 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,027 mm |
| Height | 1,279 mm |
| Wheelbase | 2,457 mm |
| Turning circle diameter | 10.4 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,418 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,418 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,493 kg |
| Permissible gross weight | 1,739 kg |
| Maximum load | 321 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 100 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 100 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |